• امروز : پنج شنبه - ۱۶ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 8 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Thursday - 7 July - 2022

صادرات ایران به عراق تا پایان سال به ۹ میلیارد دلار برسد

  • کد خبر : 4072
  • ۰۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۵
صادرات ایران به عراق تا پایان سال به ۹ میلیارد دلار برسد

به گزارش پاتاق نیوز، کیوان کاشفی در نشست خبری که امروز (دوم دی) و با حضور هیات تجاری کردستان عراق برگزار شد با بیان اینکه طی هشت ماهه امسال عراق اولین شریک تجاری ایران بوده، افزود: در این مدت نزدیک به هفت میلیارد دلار صادرات به کل عراق داشتیم که آمار صادرات به کردستان عراق […]

به گزارش پاتاق نیوز، کیوان کاشفی در نشست خبری که امروز (دوم دی) و با حضور هیات تجاری کردستان عراق برگزار شد با بیان اینکه طی هشت ماهه امسال عراق اولین شریک تجاری ایران بوده، افزود: در این مدت نزدیک به هفت میلیارد دلار صادرات به کل عراق داشتیم که آمار صادرات به کردستان عراق از مجموع این ارقام قابل تفکیک نیست.
وی از رشد ۲۵ تا ۳۰ درصدی صادرات کشور به عراق در هشت ماهه امسال یاد کرد و ادامه داد: در همین مدت صادرات کرمانشاه به عراق نیز رشد قابل توجهی داشته است.
به گفته عضو هیات رئیسه اتاق ایران، میزان مراودات تجاری دو کشور طی ۱۰ سال اخیر هیچگاه تا این اندازه نبوده است.
کاشفی با بیان اینکه مراودات تجاری با عراق را نمی‌توان یکطرفه و فقط از طریق صادرات پیش برد، تاکید کرد: باید به سمت سرمایه‌گذاری‌های مشترک و افزایش واردات از این کشور برویم.

وی خاطرنشان کرد: البته نباید فراموش کنیم در شرایط کنونی اقتصاد کشور، سرمایه‌گذاری در عراق با دشواری‌هایی مواجه است.
کاشفی سپس به مشکلاتی که از نظر تجاری بین کرمانشاه و کردستان وجود دارد نیز اشاره داشت و یادآوری کرد: یکی از مهمترین این مشکلات نبود حمل یکسره خصوصا در مرز پرویزخان است.
به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، نبود حمل یکسره زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات دیگری است و پیگیری‌هایی برای رفع این مشکل در حال انجام است.
وی از سفر هیات تجاری از اربیل و دهوک نیز در آینده نزدیک به استان هم خبر داد و عنوان کرد: این سفر نیز گامی موثر در بهبود روابط اقتصادی دو طرف است
نایب رئیس اتاق سلیمانیه نیز در این نشست خبری گفت: امروز کالاهای ایرانی کمترین سهم را در بازار عراق دارند.
یاسین رحیم فرج درباره سهم کالای ایرانی در بازار عراق، از کاهش سهم این کالاها خبر داد و افزود: در ۱۵ سال گذشته بیشترین اجناس خارجی موجود در بازار عراق کالاهای ایرانی بود، اما اکنون وضعیت اینگونه نمانده و در پاساژها و سوپرمارکت‌های عراق تقریبا کمترین سهم کالا مربوط به اجناس ایرانی است.
وی افزود: البته این بدان معنا نیست که عراق واردات کالا از ایران ندارد، زیرا در سال جاری حدود شش میلیارد دلار کالا از ایران به عراق صادر شده، اما اگر ایران از فرصت‌ها خوب استفاده می‌کرد اکنون میزان این صادرات تا ۱۰ میلیارد دلار هم رسیده بود.
نائب رئیس اتاق سلیمانیه دلیل کاهش سهم ایران از بازار عراق را عدم تمایل سرمایه‌گذاران ایرانی برای سرمایه‌گذاری در این کشور دانست و خاطرنشان کرد: در شرایطی که ایران از فرصت‌های سرمایه‌گذاری عراق خوب استفاده نمی‌کند، برخی کشورهای دیگر مانند ترکیه این فرصت را از دست نمی‌دهند.
وی اشاره‌ای هم به مزیت‌های سرمایه‌گذاری در کردستان عراق داشت و یادآور شد: ما زمین را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهیم، آنها از ۱۰ سال معافیت مالیاتی برخودار خواهند بود و عوارض گمرکی برای واردات و صادرات کالاهای آنها صفر است.
نائب رئیس اتاق سلیمانیه معتقد است، سرمایه‌گذاری در استان سلیمانیه فقط مربوط به این استان نیست و می‌تواند ۱۷ استان عراق را پوشش دهد.

رحیم فرج ابراز امیدواری کرد با تبادل هیات‌های تجاری که از سوی اتاق بازرگانی کرمانشاه برنامه‌ریزی شده وضعیت مراودات تجاری دو کشور بهتر شود.
وی همچنین با اشاره به مشکلاتی که در مرز پرویزخان وجود دارد، اظهار کرد: مسئولین استان کرمانشاه باید وقت بیشتری برای حل مشکلات این مرز اختصاص دهند.
احمد کلاری عضو هیات نمایندگان اتاق سلمانیه نیز بر لزوم راه‌اندازی شهرک صنعتی مشترک ایران و اقلیم کردستان تاکید کرد.
وی یکی از مهمترین مشکلاتی که اکنون برای مراودات تجاری دو طرف وجود دارد را نبود حمل یکسره کالا از ایران به سمت عراق دانست و گفت: با پیگیری‌هایی که انجام شده این مشکل به زودی حل خواهد شد.

لینک کوتاه : http://pataghnews.ir/?p=4072
  • 527 بازدید

برچسب ها